Top rocku lu Tanase editia a 3-a 2012 – CASTIGATORII

Am eliminat optiunea de “other” si am ales participantii la top. Am lasat loc de sugestie pana la 12 noaptea 28 noiembrie. Au ramas cate zece, apoi cate 8, apoi cate 6, apoi cate patru, apoi cate 2 in functie de voturi. Vineri 21 decembrie la 17.00 au ramas cate doi la fiecare categorie. Castigatorii au fost anuntati in data de 28 decembrie.

Trupe romanesti 2012 – Trooper (339 voturi)
videoclip/single 2012 – Goodbye to Gravity – The cage (201 voturi)
album 2012 – Desant – Joc de noroc (209 voturi)
solist vocal 2012 – Ovidiu Ioncu Kempes (rezident Ex) 392 voturi
chitarist 2012 – Aurelian “Balaurul” Dinca (Trooper) 389 voturi
basist 2012 – Adrian Ciuplea (vita de vie) 215 voturi
tobar 2012 – Tavi Pilan (Cargo) 260 voturi
cel mai bun live 2012 – Rezident ex (314 voturi)
Baruri/cluburi de rock 2012 – Club Flex Arad (237 voturi)
Festivaluri de rock 2012 – Ost fest (330)

Posted by November 28, 2012 64 comments Category: Uncategorized

64 comments on Top rocku lu Tanase editia a 3-a 2012 – CASTIGATORII:

  1. Bodo November 28, 2012 4:14 pm

    ai uitat la cluburi Private Hell din Bucuresti

    • tanase November 28, 2012 4:16 pm

      k, hai ka-l pun akum, dupa aia pentru a fi vazut si votat trebuie sterse cooky-urile si refresh

  2. ionel__ November 28, 2012 4:28 pm

    Flesh Rodeo fratilor!!! Fiti pe faza, ca cica vor sa scoata album la anu’.

    Iar OST Fest a fost varza. Sunet foarte naspa. Nu mai merg niciodata. B’estfest a fost zã best!!!

  3. ManueLLa November 28, 2012 4:33 pm

    la tobari merita un loc in top ?i Florin Cvasa – RezidentEx

  4. marian November 28, 2012 4:34 pm

    Aseara a fost lansat albumul Goodbye To Gravity … eu pe asta il votez chiar daca nu este in lista? Nu se poate adauga? daca tot e topul 2012?

    • tanase November 28, 2012 4:35 pm

      hai ca-l adaug, doar azi mai primesc sugestii. vineri raman cate 8

      • marian November 28, 2012 4:38 pm

        atunci pentru saptamana viitoare ca sa nu piarda startul

        • tanase November 28, 2012 4:39 pm

          l-am adaugat daca nu-ti apare sterge cookyurile si da refresh

          • marian November 28, 2012 5:09 pm

            mda… am facut dar tot nu apare
            ar mai fi si clipul I Won’t Wait lansat la inceputul lunii, tot al celor de la Goodbye To Gravity.

          • tanase November 28, 2012 5:14 pm

            mie-mi apare

  5. Vlad November 28, 2012 4:56 pm

    mai sunt totusi albume de lansat, evenimente etc

  6. ion November 28, 2012 5:16 pm

    intr-adevar … mai sunt albume de lansat. Cam asta e perioada de lansare toamna-iarna. De exemplu albumul Stalingrad se va lansa azi si e cuprins in lista iar altele lansate proaspat nu.

    • tanase November 28, 2012 5:17 pm

      daca mai ai exemple sune-le si vor fi adaugate. azi e ultima zi

      • ion November 28, 2012 5:34 pm

        pt live: show-ul de aseara Goodbye To Gravity

      • Vlad November 28, 2012 6:37 pm

        Days of Confusion – Seeds (lansare maine)

        • tanase November 28, 2012 6:45 pm

          e EP. Album inseamna LP

          • Vlad November 28, 2012 8:52 pm

            Dar 6 piese de 30 de minute nu sunt mai bune decat 10 de 25? :)

          • tanase November 28, 2012 8:53 pm

            n-o sa existe niciodata un LP de 25 de minute

      • Vlad November 28, 2012 6:39 pm

        Live: Gothic / Grimegod / Abigail / L.O.S.T.
        Club: Ageless Bucuresti, Barock Petrosani.

  7. Alexa November 28, 2012 5:28 pm

    Trooper nu este in categoria cel mai bun live?
    ..Ma rog,e parerea ta
    http://www.youtube.com/watch?v=APHnPW5jPuo

    • tanase November 28, 2012 5:29 pm

      acum, nu poti multumi pe toata lumea nu? ai mai multe categorii unde sa-i votezi

  8. rx November 28, 2012 6:06 pm

    Club FABRICA!

    • tanase November 28, 2012 6:09 pm

      ok, club fabrica

      • tanase November 28, 2012 6:12 pm

        vezi ka dureaza un pic cam 15 minute, dupa aia dai tu share sa-i voteze lumea

  9. v November 28, 2012 6:20 pm
    • tanase November 28, 2012 6:28 pm

      am adaugat, dureaza un pic pana apare si pe site iti sugerez sa stergi cookyurile. cand vezi ca apare da tu share sa voteze fanii

  10. ManueLLa November 28, 2012 6:23 pm

    La album : Desant – Joc de noroc

    • tanase November 28, 2012 6:27 pm

      am adaugat. dureaza nitel pana apare si pe site dupa aia da tu share

  11. Leba November 28, 2012 7:59 pm

    Nu-mi vine sa cred ca nu apare una dintre cele mai bune trupe romanesti aici!!!. Cum ma sa uitati Monarchy? La vocali – clasa, live-clasa, album-clasa. Pfffff!…No disrespect, da nu sunteti jurnalisti…

    • tanase November 28, 2012 8:38 pm

      nu poti multumi pe toata lumea, sunt foarte multe trupe in romania, nu puteam sa le pun pe toate, o sa o pun ca inca nu s-a facut 12 noaptea si am promis ca astept sugestii pana atunci, dar data viitoare te rog nu mai jigni fara sa cunosti

      • Leba November 28, 2012 9:06 pm

        Ok, fair enough..in cazul asta am si eu o sugestie pentru tine..nu mai face topuri de gen fara sa cunosti industria.. ;)

        • Leba November 28, 2012 9:13 pm

          Si Dragos Cretu chiar merita un loc in topul vocalilor, dar banuiesc ca nu l-ai ascultat…

        • tanase November 28, 2012 9:24 pm

          man, nu numai ca o cunosc. fac parte din ea, de foarte mult timp. Dar sunt atat de multe trupe incat mai omiti, fara sa vrei, si fara rea vointa. Si tu puteai sa sugerezi fara scandal si fara sa jignesti ca nu va e nimeni dator cu nimic si nu are rost sa te enervezi. Eu topul asta il fac tot pentru trupe, pentru a vedea ce promovez mai mult in anul care urmeaza, in emisiunea mea de la radio3net. E topul emisiunii. Si expre am lasat loc de sugestii pana la 12 noaptea ca poate am omis ceva, repet fara rea intentie. O sa-l adaug si pe Dragos Cretu. apropo, puteam face asta fara sa ma consult cu nimeni, e emisiunea mea, blogul meu…etc. Puteam sa nu pun fanii trupelor sa voteze, puteam sa alcatuiesc topul din preferintele mele. Puteam sa fac si emisiunea numai din preferintele mele. Am ales sa nu. Acest top imi arata care sunt preferintele si ce pot promova. pentru ca asta-i scopul, promovarea rockului romanesc. Asa ca inca astept sugestii, daca am omis ceva, sunt om nu robot. Pana la 12 noaptea, dupa aceea, pana vineri se va vota, vor ramane cate opt. E foarte bine ca mi-ai sugerat sa pun monarchy, acum trupa poate ajunge si pe locul intai daca va avea voturi

          • Leba November 28, 2012 9:54 pm

            Ok, imi cer scuze daca te-am deranjat atat de tare. Hai sa-ti spun parerea mea: ca un top de genul asta sa aiba credibilitate, nominalizarile pe categorii trebuiesc facute de un juriu sau un om care sunt foarte bine pusi la punct cu tot ce misca in industrie. Abia apoi, intr-adevar, intervine votul publicului pentru departajare..Parerea mea ca fan rock/metal romanesti…Si tobarul lor ar trebui sa fie in top, doar ca nu i se cunoaste identitatea..:)

          • tanase November 28, 2012 10:04 pm

            man, poti incheia? Hai sa cantam mai mult si sa vorbim mai putin. Punct

  12. Oana November 28, 2012 8:28 pm

    Monarchy a lansat anul acesta albumul Feeding The Beast, iar trupa a primit de la numerosi fani reactii ca ar face “cel mai bun show live vazut in ultima vreme”. In prezent se afla in turneu alaturi de Trooper. http://www.monarchyband.ro

  13. Bus November 28, 2012 8:28 pm

    Sal, imi plac la nebunie cei de la PhenomenOn si nu au aparut pe nicaieri, au si videoclip lansat in Fabrica, unde a fost un super eveniment, au si un vocal super, au si un chitarist pe masura, poate apar si ei macar la o categorie…

    • tanase November 28, 2012 8:42 pm

      am adaugat si PhenomenOn, asteptati cam 15-20 de min sa apara si mobilizati fanii sa voteze. Repet vineri vor ramaen cate 8 la fiecare categorie

      • Bus November 28, 2012 10:27 pm

        multumesc :)

  14. Adelina November 28, 2012 8:31 pm

    Exista in Oradea, Abyss Metal Pub

    • tanase November 28, 2012 8:47 pm

      am adaugat si Abyss metal pub

  15. dude November 28, 2012 9:40 pm

    sunt multe trupe care ar merita din plin la majoritatea categoriilor.H8,Proof,Breathelast,Spiritual Ravishment,Mediocracy,Target,Guerrillas…la categorii ca videoclip/single,trupa,vocal. H8 – Ce Nu Mai simt,la voce Aliosha; Proof – Final judgement,la voce George; Mediocracy – Your Reflection,la voce Viez; Breathelast – Weapons,la voce Mihai; Target – I’m Done,la voce Ionut; Guerrillas – Togheter forever stronger,la voce Cornel; multumesc

    • tanase November 28, 2012 9:42 pm

      facem asha, eu adaug, tu atepti 10 minute sa apara si pe site, mai dai un refresh mai stergi un cookye daca vezi ca nu apare si tot tu dai dupa aia share la trupele respective pentru ca fanii lor sa-i poata vota pana vineri, cand vor ramane doar opt.

    • tanase November 28, 2012 9:49 pm

      am adaugat la single si la vocali. O seara buna, si nu uita ce ti-am zis

  16. Oana November 28, 2012 10:07 pm

    Ar fi interesant ca cei care au votat deja sa poata vedea rezultatele partiale. Exista optiunea asta?

    • tanase November 28, 2012 10:11 pm

      a fost, rezultatele partiale vineri la 15.00 pe http://radio3net.ro
      cand vor ramane cate 8 din fiecare categorie

  17. nick November 28, 2012 11:28 pm

    Am impresia ca topurile astea sunt de obicei pareri personale. Cei mai buni chitaristi, basisti sau tobari , cu mici exceptii, nu figureaza aici. Cel putin nu cei mai tehnici, respectiv cei mai buni instrumentisti in ale lor. De ex. Nicu Patoi, Horea Crisovan, Calin Pop sau Teo Boar, – in domeniul chitarii – au o multime de productii, unele chiar formidabile, dupa ei se ghideaza inca si azi o multime de chitaristi tineri. Sau basisti, ce e cu Joji Kappl, Florin Barbu, Utu Pascu, Christian Podratzky sau Dixi Krauser? Cautati-l pe ultimul dintre ei pe youtube si ve-ti fi foarte surprinsi… pe lista e insa un Borobeica…printre cei mai buni???… Unii dintre cei postati, sunt ce-i drept poate cei cu cele mai multe tinte pe jaca de piele, sau cei mai buni la categoria headbangig, insa in nici un caz cei mai buni instrumentisti in domniul lor. De tobari nu mai vorbesc, lista ar fi prea lunga… Totusi, de apreciat ca ai facut acest top, sa ne auzim cu bine.

    • tanase November 28, 2012 11:50 pm

      e de popularitate, nu de maiestrie, voteaza si propune publicul. avand in vedere ca mai sunt zece minute o sa-i adaug si pe cei propusi de tine. Daca vor primi voturi vor ramane printre primii opt

  18. Zenith November 28, 2012 11:41 pm

    Cred totusi ca nu e bine sa se faca amestecaturi de genul asta, ar trebui sa faci topuri pe genuri muzicale si pe instrumentisti ai genurilor respective. Sunt foarte multi foarte buni care lipsesc din listele de mai sus si de asemenea sunt si altii care nu au ce sa caute in nici un top, probabil ca s-au propus singuri.

  19. alex November 28, 2012 11:43 pm

    Poate si Arkham din Bucuresti? :D doar de dragul de a fi si noi pe-aici.

  20. luci November 29, 2012 8:19 am

    florin cvasa…tobar , lipseste. artmania festival ,sibiu, lipseste

  21. astaroth November 29, 2012 10:58 am
    • tanase November 29, 2012 11:24 am

      din pacate a expirat perioada de sugestii

  22. Draja Octavian Paul November 29, 2012 12:44 pm

    La bass cred ca ar fi meritat deplin un loc Alin Achim (Desant) pe care il vad net superior multora de acolo. La videoclipuri mai era Desant cu “Joc de Noroc” si Zbor”.

    • tanase November 29, 2012 8:36 pm

      desant e la album

      • Octavian Paul Draja November 30, 2012 1:15 pm

        Intr-adevar albumul Desant a aparut de nici o luna si inca nu este prea cunoscut. Alin Achim insa ca bassist este cunoscut de multi ani prin activitatea sa la o trupa binecunoscuta si nu numai.

        • tanase November 30, 2012 5:04 pm

          alin a fost in anii trecuti nominalizat doi ani la rand. anul asta doar a fost omis fara rea intentie. acum e tarziu oricum. au ramas cate opt, saptamana viitoare raman cate 6. Rezultatele numai la rocku lu tanase de la 15 la 17 in fiecare vineri la radio3net florian pittis. Numai pe net

  23. Draja Octavian Paul November 29, 2012 1:09 pm

    La anul o sa il puneti din proprie initiativa dupa ce le ascultati albumul.

  24. Eleonor November 30, 2012 8:43 am

    La trupe ar mai putea fi Implant Pentru Refuz, Rock n Ghena.

    • tanase November 30, 2012 9:58 am

      din pacate a expirat perioada de suges

  25. Oana December 3, 2012 2:30 pm

    salutare, la categoria “videoclip/single 2012″ care sunt cei 8 finalisti? singura categorie unde apar mai multi :)

    • tanase December 3, 2012 9:01 pm

      e o eroare, ma cam chinui sa o rezolv. pana atunci, acestia sunt cei 8 finalisti Goodbye to Gravity – The cage
      Alternosfera – Virgula
      Steelborn – Nimic nu ma atinge
      Tapinarii – Singur
      Les elephants Bizzares – Nu ma opri
      Iris – E magic
      Timpuri Noi – Deschide-ti Mintea
      Robin and the Backstabbers – SPNZRTR

  26. alex grigoras December 4, 2012 11:28 am

    TROOPERII!

    Cel mai bun chitarist – Balaurul, fara discutie. Coiotu da foarte bine cu vocea si face spectacol.

    Stay Trooper! long Live Trooper!